vojenské termíny a zkratky, letectvo, námořnictvo, armáda, usa, rusko,

Seznam vojenských termínů a zkratek

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Jan 27, 2022 · 3 minut čtení
Seznam vojenských termínů a zkratek
Sdílet

Tento článek dokumentuje a popisuje nejčastěji používané vojenské termíny a zkratky.

Wild Weasel (WW), Suppression of Enemy Air Defenses (SEAD), nebo česky potlačení nepřátelské protivzdušné obrany (PVO), je označení pro roli, či vojenskou operaci, zaměřenou na potlačení protivzdušné obrany nepřítele, obvykle formou leteckého úderu. Více informací v článku Wild Weasel (WW) & Suppression of Enemy Air Defenses (SEAD).

Close Air Support (CAS), nebo česky blízká pozemní podpora, je označení role, či vojenské operace, zaměřené na podporu pozemních jednotek, obvykle na frontě, kde přilétal na žádost vojenských jednotek podpořit jejich útok, případně obranu. Více informací v článku Close Air Support (CAS).

Combat Search and Rescue (CSAR), nebo česky bojové pátrání a záchrana, či bojové pátrací a záchranné operace, je označení pro roli a také vojenskou operaci, zaměřenou na vyhledání a záchranu vojáků v oblasti boje, týlu nepřítele, či jeho okolí. Více informací v článku Combat Search and Rescue (CSAR).

Fast Rope, Fast Roping, Fast Rope Insertion Extraction System, zkráceně FRIES, nebo (česky) "vysazení z vrtulníku ve visu po laně metodou Fast Rope" je označení pro vojenskou techniku vysazení slaněním po silném laně. Více informací v článku Fast Rope - vysazení z vrtulníku ve visu po laně.

CTOL je zkratka pro anglický letecký termín Conventional Take-Off and Landing, česky konvenční vzlet a přistání, která popisuje charakteristiky a nároky na letoun pro vzlet a přistání. Více informací v článku Konvenční vzlet a přistání (Conventional Take-Off and Landing, CTOL).

Námořní palubní transportní letoun, nebo palubní transportní letoun, anglicky Carrier onboard delivery (COD) je kategorie letounu, či označení role letounu určeného k transportu personálu, pošty, zásob a nákladu s vysokou prioritou z pobřežních základen na letadlovou loď na moři. Více informací v článku Námořní palubní transportní letoun.

Aerial Refueling System, zkráceně ARS, nebo také Buddy store, Buddy pod, či Refueling pod, je označení pro speciální externí palivovou nádrž obsahující vybavení pro hadicový tankovací systém. Více informací v článku Aerial Refueling System (ARS).

Tankování za letu je proces přečerpání paliva z jednoho letadla (tanker) do druhého během letu. Více informací v článku Tankování paliva za letu.

Palubní letoun, či námořní palubní letoun, je letoun uzpůsobený pro službu (provozu) na letadlových lodích. Více informací v článku Palubní letoun.

Asistovaný vzlet je opak vzletu letounu s pomocí vlastních sil. Více informací v článku Asistovaný vzlet.

Sklopné křídlo, či skládací křídlo je označení technického řešení, které umožňuje palubnímu letounu sklopit křídla, či případně jiné konstrukční části, jako například výškovku a šetřit tím prostor na letadlových lodích. Více informací v článku Sklopné křídlo palubních letounů.

Letecký katapult je zařízení používané na letadlových lodích pro asistovaný vzlet letadel. Více informací v článku Letecký katapult.

CATOBAR (Catapult Assisted Take-Off But (nebo Barrier) Arrested Recovery) je systém značení charakteristik letadel pro vzlet a přistání, která využívají pro asistovaný vzlet leteckého katapultu a přistávají na lodi za pomocí brzdících lan. Více informací v článku Možnosti vzletu palubních letounů na letadlových lodích.

STOBAR (Short Take-Off But Arrested Recovery) označuje letadla, která využívají pro krátký vzlet skokanský můstek a přistávají na lodi za pomocí brzdících lan. Více informací v článku Možnosti vzletu palubních letounů na letadlových lodích.

Electromagnetic Aircraft Launch System, nebo také zkráceně EMALS je nový elektromagnetický letecký katapult založený na technologii lineárního elektromotoru. EMALS vyvíjí pro US Navy společnost General Atomics. Více informací v článku Elektromagnetický letecký katapult EMALS.

McDonell Douglas F-4G Phantom II v roli Wild Weasel VCopyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Odkazy a poznámky

Aktualizace

Aktualizace 27.1.2022

První vydání článku.

Aktualizace 20.1.2024

Přesun obsahu článku do samostatných článků. Tento článek slouží jako rozcestník.

Aktualizace 22.1.2024

Doplnění dalších termínů.

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.