bojové letouny, palubní letouny, letadlové lodě, letectvo, námořnictvo, usa, rusko, francie, brazílie, španělsko, čína, indie, thajsko,

Asistovaný vzlet

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Nov 06, 2020 · 1 minuta čtení
Asistovaný vzlet
Sdílet

Asistovaný vzlet je opak vzletu letounu s pomocí vlastních sil. Asistovaný vzlet je využíván u letadel z důvodu překročení maximální vzletové hmotnosti, nedostatečného výkonu pohonné jednotky, krátké vzletové dráhy, nebo kombinace některých z uvedených faktorů. Asistovaný vzlet nutný pro některé experimentální, či parazitní letouny.

Katapult (CATO)

V současné době patří mezi nejrozšířenější způsoby asistovaného vzletu využití leteckého katapultu, označovaný v letecké terminologii jako Catapult-assisted takeoff (CATO). Používá se pro vzlet námořních palubních letounů z paluby letadlové lodi.

Vzlet s pomocí katapultu byl poprvé použit již v počátcích letectví, kdy bratři Wrightové využili vahadlový katapult pro svůj první vzlet s Wright Flyer (Flyer I, nebo Kitty Hawk).

Rakety (RATO)

Asistovaný vzlet s pomocí přídavných raketových motorů označovaný v letecké terminologii jako Rocket-assisted takeoff (RATO), nebo Jet-assisted takeoff (JATO). Přídavné raketové motory se začaly používat za 2. světové války, kdy byly využity poprvé u nákladního kluzáku Me 323 pro vzlet plně naloženého letounu. Dalším z letounů, který používal raketové motory pro vzlet byl Avro Shackleton.

V současné době se využívá asistovaný vzlet s pomocí raketových motorů prakticky jen u nákladních letounů, jedním z nich jsou například některé varianty středního nákladního letounu C-130 (C-130T, LC-130).

Vzlet Lockheed C-130 s pomocí startovacích raket

Letecké nosiče

Další možností vzletu je vynesení letounu do vzduchu s pomocí jiného letounu, který bývá označován jako letecký nosič, či mateřský letoun. Tento scénář bývá využíván zejména u různých typů dronů. Princip je podobný jako při vypouštění střel, nebo například klouzavých pum. V tomto případě však drony dokáží po vypuštění z leteckého nosiče létat až několik hodin.

OdkazyCopyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.