suchoj, su-24, bojové letouny, torpédoborce, letectvo, námořnictvo, rusko, usa,

O střetu ruského letounu Su-24 s americkým torpédoborcem USS Donald Cook v Černém moři

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Nov 04, 2020 · 2 minut čtení
O střetu ruského letounu Su-24 s americkým torpédoborcem USS Donald Cook v Černém moři
Sdílet

12.4.2014 (12. dubna 2014) se v Černém moři setkal americký torpédoborec USS Donald Cook s ruským útočným letounem Suchoj Su-24. Su-24 demonstrativně prolétalo kolem torpédoborce.

Zajímavá je však na toto téma reakce médií. Zatím co (snad) nezávislé zdroje informovaly jen o průletech nad lodí, proruská média popisovala vítězství Sovětské techniky, pardon Ruské techniky, nad Americkou technikou, která kompletně demoralizovala posádku americké lodi.

Suchoj Su-24

Nesrovnalosti

Proruská média vystihují hlavně tyto body:

  • Chibini. (nebo Chibiny) Rusové údajně použili v Su-24 prototyp nového systému pro radioelektronický boj Chibini (Khibiny).
  • Demoralizace posádky lodi. Pro-ruská média se také odkazují na hysterické tiskové prohlášení Pentagonu, kde se údajně přiznávají k demoralizaci posádky lodě, včetně vystoupení některých členů posádky z námořnictva.

Co si o tom všem mám myslet? Článek je napsán velmi chaoticky a až později v článku zjistíte, že novou ruskou zbraní není Su-24, ale systém Chibini integrovaný do letounu. Problém je ale v tom, že Chibiny by měl být integrován jen do novějších letounů Su-34 a Su-35. Vzhledem k tomu, že Su-34 je nástupcem Su-24, je to i logické. Proč tedy Hlas Ruska uvádí tak zjevný nesmysl o vybavení letounu?

Další zvláštnost vidím v odkazování na hysterické tiskové prohlášení. Zahraniční média, která se taktéž odkazují na tiskovou zprávu Pentagonu, popisují jen průlety Su-24, ale nic o demoralizaci posádky, nebo radioelektronickém boji ze strany ruského letounu způsobujícím výpadek systému Aegis.

Podle mého názoru, se incident udál dle popisu západních médií. Už jen samotný pokus o bezdůvodný útok radioelektronickým bojem by mohla posádka lodi považovat za ohrožení lodi a mohla by zaútočit na letoun, systém řízení palby lodi jistě počítá i s nouzovými situacemi a jistě se lze bránit i leteckému útoku i s nefunkčním systémem AEGIS, pokud by byl útok REB úspěšný.

Krásné vysvětlení o tom, jak pravděpodobně článek v konečné podobě vznikl, je na idnes.cz v článku "5. Královská disciplína: sněhová koule".

Co je Chibiny? (Aktualizace 4.4.2015)

Dnes jsem objevil seriózní zdroj popisující skutečnou roli systému Chibiny na webu Armádní noviny v článku "Ruské systémy elektronického boje".

Systém Chibiny je běžný ochranný system pro ruské letouny, které radioelektronickým bojem chrání letoun před úspěšným zásahem radarem naváděnými protiletadlovými střelami jako například AIM-120 AMRAAM.

Systém Chibiny je používán aktuálně na letounech Su-30, Su-34, Su-35 a zavěšuje se na konce křídel letounů.

Z výše uvedeného popisu je tedy naprosto jasné, že výše popisovaný REB útok na torpétodoborec USS Donald Cook můžeme bez obav zařadit do kategorie pohádek ruské propagandy.

OdkazyCopyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.