tupolev, pak-da, bombardovací letouny, 5. generace, stealth, letectvo, rusko,

Tupolev PAK-DA nový strategický bombardér Ruska

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Nov 03, 2020 · 2 minut čtení
Tupolev PAK-DA nový strategický bombardér Ruska
Sdílet

Pokud jste četli můj článek o novém Northrop Grumman B-21 Raider, jistě vás napadlo, zda i Rusko má, či bude mít nějaký ekvivalent? Je tomu tak, společně s projektem PAK-FA, z něhož vzešel Suchoj Su-57, existuje delší dobu projekt PAK-DA jako nový strategický bombardér.

Tupolev PAK-DA

Průběh vývoje projektu

V červnu 2012 bylo oficiálně oznámena existence projektu PAK-DA, nicméně na konceptu a požadavcích letectva se pracovalo od roku 2008. Původně měl být nový letoun vycházet z existujícího Tu-160, nakonec se však rozhodlo, že bude mít zcela nový design.

V roce 2015 se Rusko z důvodů finanční a časové náročnosti projektu PAK-DA rozhodlo provést radikální modernizaci existujících strojů a výrobu nových strojů Tupolev Tu-160M2, které překlenou dobu, než se projekt PAK-DA úspěšně dokončí.

Rusko dosud oficiálně neprezentovala skutečnou podobu letounu PAK-DA, ani nějaké nákresy z počáteční fáze projektu. Použité obrázky jsou tedy pouze předpokládaný vzhled.

Očekávané využití

Bombardéry PAK-DA mají v budoucnu nahradit stárnoucí flotilu turbovrtulových strojů Tupolev Tu-95 Bear a časem také nadzvukové Tu-160 Blackjack.

PAK-DA má být také protiváhou právě vyvíjeného amerického letounu Northrop B-21 Rider, případně čínského Xian H-20 (další možné označení je Xian Hong-20, nebo Xian H-X).

V PAK-DA budou použity některé komponenty z existujících letounů. Jako motor bude použit NK-32 z Tu-160 bez přídavného spalování. Některé části avioniky a radar budou převzaty ze Su-57.

Technické parametry a vlastnosti

PAK-DA by měl být čtyřmotorový, s bojovým poloměrem cca 3500 km s plným zatížením. Nosnost by měla být cca 100-120 t. Design by měl být podobný, jako u jeho Americké protiváhy B-21, tedy hypersonické samokřídlo.

Po roce 2040 by mohla následovat bezpilotní varianta PAK-DA.

Předpokládá se, že s výzbrojí o hmotnosti 30 t, bude mít PAK-DA dolet přibližně 12500 km.

OdkazyCopyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.