lockheed martin, f-35, 5. generace, stealth, bojové letouny, letectvo, námořnictvo, palubní letouny, letadlové lodě, usa, anglie, česko, polsko, izrael, austrálie,

Lockheed Martin F-35 Lightning II/Adir

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Oct 16, 2023 · 2 minut čtení
Lockheed Martin F-35 Lightning II/Adir
Sdílet

Lockheed Martin F-35 Lightning II, v Izraeli Adir, je jednomístný, jednomotorový, nadzvukový, víceúčelový stíhací letoun 5. generace do každého počasí s vlastnostmi stealth. Letoun je vyvinut jako víceúčelový stíhač pro vybojování vzdušné převahy a také pro pozemní útočné mise. Díky koncepci letounu 5. generace je také schopen poskytovat schopnosti elektronického boje a zpravodajského sledování a průzkumu. Letoun byl vyvíjen v USA v konstrukční kancelářiLockheed Martin. Letoun byl vyvinut jako náhrada řady starších letounů, jako A-10 Thunderbolt II, F-16 Fighting Falcon, AV-8B Harrier II a F/A-18 Hornet. F-35 vstoupil do služby mezi lety 2015-2019 (USMC 2015, USAF 2016, USN 2019).

F-35 byl od počátku navržen ve třech variantách dle potřeb jejich uživatelů:

Existují také dvě upravené verze F-35A pro potřeby Kanadského a Izraelského letectva, CF-35A a F-35I Adir.

Lockheed Martin F-35 Lightning II - porovnání verzí

Jedním z budoucích uživatelů letounu F-35A by měla být Česká republika. Česká vláda se dohodla s vládou USA na dodávce 24 letounů F-35A Lightning II, které mají nahradit stávající JAS-39 Gripen. První letouny mají být dokončeny v roce 2029, kdy na nich v USA zahájí výcvik čeští piloti. Do Česka mají být první stroje dodány v roce 2031, dodávka má být dokončena roku 2035. F-35 má postupně nahradit kromě Gripenů také Aero L-159 ALCA. Česká republika obdrží nejnovější výrobní sérii F-35A Block 4 v plně operační verzi, která je v současnosti ve vývoji. 1 2 3

Lockheed Martin F-35 Lightning II

Zajímavosti

Jedná se o první letoun, který neexistuje ve dvoumístné verzi, včetně cvičné verze letounu. Před přechodem na tento typ letounu je tedy výcvik silně zaměřen na výcvik na simulátoru, než pilot absolvuje první skutečný let v letounu.

U typu letounu F-35B (výsadkové letadlové lodě, kolmý start a přistání) a F-35C (letadlové lodě, CATOBAR) se jedná o jedny z prvních letounů, které nemají organickou kanonovou výzbroj od 60. let.Copyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Aktualizace

Aktualizace 16.10.2023

První vydání článku.

Odkazy a poznámky

  1. Nejnovější verze F-35, kterou chce ČR, se teprve vyvíjí na Novinky.cz

  2. Odborný seminář k pořízení 24 nadzvukových letounů F-35 na Youtube

  3. Cena za letoun F-35 je stejná pro nás i pro Belgičany, Holanďany nebo Dány na Youtube

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.