eurofighter, 4. generace, bojové letouny, letectvo, německo, anglie, itálie, španělsko,

Eurofighter Typhoon: Evropský stíhač

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Oct 22, 2023 · 1 minuta čtení
Eurofighter Typhoon: Evropský stíhač
Sdílet

Eurofighter Typhoon, Eurofighter, Eurofighter 2000, či zkráceně EF-2000, podle kódu NATO "Typhoon" je jednomístný, nadzvukový, dvoumotorový, víceúčelový stíhací letoun čtvrté generace s možností provozu za všech povětrnostních podmínek. Existuje také dvoumístná verze pro výcvik. Letoun byl vyvíjen na úrovni vlád evropských zemí Německo, Velká Británie, Itálie a Španělsko a jejich společnostmi z leteckého oboru Airbus, BAE Systems a Leonardo, jako společný podnik (holding) Eurofighter GmbH, založeným v roce 1986. Eurofighter byl vyvinut jako stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu a jako evropská odpověď na pokročilé stíhací letouny, zejména americký F-15 a ruský Su-27. Typhoon vstoupil do služby v roce 2003.

Letoun byl postupně vylepšován a vyráběn v sériích označovaných jako Tranche. Novější Tranche obvykle znamená vylepšenou verzi letounu o nové součásti, jako nový radar, letový počítač, či vylepšená nová čidla. Menší změny jsou rozvíjeny jako Block. Obvykle nová Tranche v prvním Blocku znamená první zásadně vylepšenou výrobní sérii, pozdější Blocky jsou jen minoritní vylepšení, obvykle rozšiření podpory pro nové typy zbraní.

První série Tranche 1 a Tranche 1, Block 5 umožňovaly pouze vzdušný boj, poslední Block 5 již zahrnoval podporu pro útok na pozemní cíle. Pozdější série Tranche 2 Block 10 charakterizují schopnosti letounu jako víceúčelový letoun.

Bylo vyrobeno více než 600 kusů Eurofighteru Typhoon.

Letoun byl primárně používán vzdušnými silami Německa, Velké Británie, Itálie a Španělska.

Díky svým schopnostem byl Typhoon exportován do několika zemí, včetně Saúdské Arábie, Ománu, Kuvajtu a Kataru. V celku bylo exportováno více než několik stovek letounů.

Eurofighter TyphoonCopyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Aktualizace

Aktualizace 22.10.2023

První vydání článku.

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.