letectvo, námořnictvo, armáda, standardy, anglie, japonsko, čína, tchajwan,

Vojenský systém značení Type

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Feb 18, 2024 · 4 minut čtení
Vojenský systém značení Type
Sdílet

Type je systém značení vojenských strojů, výzbroje a výstroje. Systém značení Type je užit pro značení konkrétních modelů daného výrobku dané kategorie. Tento systém je užíván zejména v asijských zemích, jako jsou Japonsko, Tchaiwan a Čína. 1 Podobný systém (na první pohled) používá i námořnictvo Anglie. 2 Nicméně systém značení je u každé země pojat jinak.

Společnými znaky systému značení Type je použití označení na základě roku zavedení do výzbroje, vzniku návrhu, či vzniku prototypu. Toto pravidlo není nijak standardizováno a tak se může označení u každé země lišit.

Značení Type je použito vždy na danou kategorii stroje, výzbroje, či výstroje. Může se tak tedy stát, že Type 10 bude hlavní bitevní tank, útočná puška a mina. Je tedy třeba rozlišovat o jakém vybavení, či stroji se mluví při užití tohoto označení. 3 4

Ve všech případech asijských zemí se systém značení Type používá jen u pozemní armády. Letectvo a námořnictvo daných zemí používají vlastní systém značení.

Tchajwan (Republic of China Army)

Tchajwan používá označení na základě roku zavedení do výzbroje, vzniku návrhu, či vzniku prototypu, dle Tchajwanského kalendáře. Toto pravidlo není nijak standardizováno a tak se může označení u každého typu lišit.

Příklady

 • T75 light machine gun 5
 • Type 24 rifle 6

Čína (Chinese Army)

Čína používá označení na základě roku zavedení do výzbroje, vzniku návrhu, či vzniku prototypu. Toto pravidlo není nijak standardizováno a tak se může označení u každého typu lišit.

Příklady

 • Type 56 assault rifle 1
 • Type 64 pistol 3
 • Type 64 (silenced pistol) 4
 • Type 15 tank 7

Japonské sebeobranné síly (Japan Self-Defense Forces, JSDF)

Japonsko používá označení na základě roku zavedení do výzbroje. 8 9 Existují však vyjímky, kdy například vozidlo Komatsu LAV z důvodu plánované výroby několika tisíců kusů s možným postupným vylepšováním se rozhodlo ministerstvo obrany Japonska, že tento stroj nebude standardizován a bude využita/nasazena jako komerční nabídka společnosti Komatsu. Z důvodů administrativy, evidence modifikací, evidence náhrandích dílů, logistiky, apod. tento stroj není oficiálně veden jako typový model dle standardů Japonské armády. 10

Příklady

 • Type 10 Main Battle Tank 8
 • Type 63 AT mine 9
 • Komatsu Light Armored Vehicle (LAV) 10

Komatsu Light Armored Vehicle

Anglické královské námořnictvo (Royal Navy)

Anglické královské námořnictvo používá vlastní systém značení Type, který se však zcela odlišuje od značení předchozích zemí. Jednotlivé jednotky (lodě, ponorky) jsou značeny unikátní číselnou řadou. První číslice označuje druh užití daného plavidla. Typ 1X-2X fregaty pro boj proti ponorkám. 2 11

Toto značení se vztahuje pouze na vyjmenované typy lodí, jiné typy jako například letadlové lodě, výsadkové lodě, či ponorky, mají jiný systém značení.

Příklady

 • Type 26 frigate 11
 • Type 997 Artisan radar 11

Type 26 frigateCopyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Aktualizace

Aktualizace 17.2.2024

První vydání článku.

Odkazy a poznámky

Odkazy

Reference

 1. Type 56 assault rifle (anglicky)

 2. Type system of the Royal Navy (anglicky)

 3. Type 64 pistol (anglicky)

 4. Type 64 (silenced pistol) (anglicky)

 5. T75 light machine gun (anglicky)

 6. Type 24 rifle (anglicky)

 7. Type 15 tank (anglicky)

 8. Type 10 Main Battle Tank (anglicky)

 9. Type 63 AT mine (anglicky)

 10. Type 24 rifle (anglicky)

 11. Type 26 frigate (anglicky)

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.