letadla, stíhací letouny, 4. generace, letectvo, usa, anglie,

Lockheed Martin/General Dynamics F-16 Fighting Falcon/Sufa

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat May 02, 2023 · 1 minuta čtení
Lockheed Martin/General Dynamics F-16 Fighting Falcon/Sufa
Sdílet

General Dynamics F-16 Fighting Falcon je nadzvukový, jednomotorový, víceúčelový, stíhací letoun 4. generace, dostupný v jednomístné i dvoumístné verzi. Původní verze byla navržena jako denní stíhač pro vybojování vzdušné převahy, díky jeho úspěšným prodejům jej pozdější rozvoj transformoval na víceúčelový letoun do každého počasí.

Letoun doplnil stíhací letouny F-15 Eagle, jako provozně levnější stroj, který vzešel z projektu Lightweight Fighter (LWF). Projekt LWF požadoval lehčí stroj než F-15, který bude mít současně menší nároky na provoz, tedy levnější letovou hodinu, nižší náklady na údržbu, apod..

Od roku 1976 do června 2018 bylo vyrobeno více než 4600 letadel. Letoun vyvinula a vyráběla společnost General Dynamics, kterou koupil Lockheed Corporation, který se později spojil s Martin Marietta, takže jej od roku 1995 vyrábí společnost Lockheed Martin.

General Dynamics F-16 Fighting FalconCopyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Aktualizace

Aktualizace 2.5.2023

První vydání článku.

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.