letectvo, bombardovací letouny, strategické bombardéry, taktické bombardéry, stíhací letouny, transportní letouny, anglie, usa, rusko, čína, česko, slovensko,

Konvenční vzlet a přistání (Conventional Take-Off and Landing, CTOL)

Michal ZOBEC Michal ZOBEC Sledovat Aug 07, 2022 · 1 minuta čtení
Konvenční vzlet a přistání (Conventional Take-Off and Landing, CTOL)
Sdílet

CTOL je zkratka pro anglický letecký termín Conventional Take-Off and Landing, česky konvenční vzlet a přistání, která popisuje charakteristiky a nároky na letoun pro vzlet a přistání.

CTOL popisuje letadlo s pevnými křídly provádějící vzlet a přistání s pomocí vlastních sil na vzletové a přistávací dráze klasickou metodou (horizontálním vzletem a přistáním).

Během vzletu bude letadlo zrychlovat na svém podvozku, na vzletové dráze, dokud nedosáhne své vzletové rychlosti. Po dosažení vzletové rychlosti pilot začne stoupat, čímž dosáhne vzletu a odlepení podvozkových kol od vzletové dráhy.

Při přistání letoun přiletí k přistávací dráze a postupným snižováním výkonu motoru klesá k přistávací dráze, až se jí dotkne koly podvozku a přistane.

Hydroplány používají pro vzlet a přistání vodní plochy, princip vzletu a přistání je shodný jako u letounů s podvozkem.

Přistávající Boeing C-17

Poznámky

Přistání konvenčním způsobem mohou provést i letouny, které provedly vzlet jiným způsobem. Například u experimentálních letounů, například X-15, přistání proběhlo bezmotorově na lyžích, nicméně v principu je přistání stejné. Podobně přistávaly i raketoplány Space Shuttle, nebo Buran.

Významově letoun s charakteristikami CTOL má přesně opačné charakteristiky jako letoun s charakteristikami VTOL (vertikální vzlet a přistání).Copyright © 2010-2023 Michal Zobec, ZOBEC Consulting. Všechna práva jsou vyhrazena.

Tento článek je vydán pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).
Použité obrázky jsou získány z webu Wikimedia Commons. Portions © WikiMedia Foundation.

Aktualizace

Aktualizace 7.8.2022

Článek založen.

Michal ZOBEC
Napsal Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.

Působím v IT oboru 25+ let se zaměřením na produkty společnosti Microsoft.

Vojenská technika je mým koníčkem od dětství, kdysi jsem se aktivně věnoval plastikovému modelářství. V současnosti se aktivně věnuji vojenské technice, včetně psaní článků na mých webech, případně také na wikipedii.